ROT-avdrag skapar ökade möjligheter för bergvärme
Det nya ROT-avdraget, som började gälla den 8 december 2008, gör det till en ovanligt god affär för villaägare att satsa på bergvärme. Den formella propositionen tros komma i mars.
Redan nu har finansdepartementet tolkat regeringens uttalanden som att allt utom material, dvs att hela arbetskostnaden för borrning och installation omfattas av det 50-procentiga avdraget. Maxkostnaden är 100 000:- per person, vilket ger ett avdrag på 50 000:-. Detta betyder att ett tvåpersonershushåll som mest kan få ett avdrag på 100 000:- Förmodligen kommer inte flerfamiljsbostäder att omfattas av avdraget.
Men än är allt inte klart, eftersom Skatteverket som ska hantera avdragen ännu inte kommit med sin tolkning. Deras anvisningar väntas i mars 2009.
Av fakturan ska framgå tydligt hur stor del av kostnaden som är arbetskostnad och hur stor del som är material.




